Harici Yangın Söndürme Sistemleri

Harici yangın söndürme sistemi pompaları yüksek performansın yanında minimize edilmiş ağırlık ve boyutun kombinasyonunu içermektedir. Pompalar yatay milli, tek kademeli, kapalı çarklı santrifüj özelliklerindedir. Yüksek kapasiteler için kullanılan yatay, çift emişli split gövde tipinde santrifüj pompa seçenekleri de ürün gamımızda mevcuttur.

100 m3/h ile 2800 m3/h kapasite aralığında IACS sınıflandırma kurallarına göre FiFi-1, FiFi-2 ve FiFi-3 özelliklerinde yangın söndürme sistem pompaları sağlanabilmektedir.

Pompalarımızın gövde malzemesi standart olarak Nodüler Dökme Demir (GGG40) olup gövde içi, korozyon ve tuzlu suya dayanım sağlaması için epoksi boya ile kaplı şekilde üretilmektedir. Müşteri talebi doğrultusunda Bronz(CuSn10Ni) gözde malzemesine sahip pompa üretimi de sağlanabilmektedir.

Tüm pompalar için müşteri talebi doğrultusunda marin klas sertifikasyonu mevcuttur.

FiFi pompası gemi şartnamesine göre dizel motor ile tahrik edilebilir.

Bu tür sistemler genellikle tüm sistem için 1 pompaya sahiptir.

FiFi pompası gemi şartnamesine göre elektrik motor ile tahrik edilebilir.

Bu tür sistemler genellikle gemide büyük miktarda elektrik üretim kapasitesi olduğu zamanlarda kullanılır.

Sistemde frekans konvertörü veya sof starter bulunmalıdır.

FiFi pompası gemi şartnamesine göre hidromotor ile tahrik edilebilir.

Bu tür sistemler genellikle gemide büyük hidrolik güç üniteleri olduğu durumlarda kullanılır.

Genellikle küçük kapasiteli FiFi pompaları hidromotordan tahrik edilir.

Tek giriş/Tek çıkış veya Tek giriş/Çift çıkış dişli kutuları ürün gamımızda mevcut olup hidrolik kumandalı dahili kavrama sistemleri dişli kutusuna entegre olarak üretilmektedir. Sistem boyutlarının azaltılması adına yangın pompaları Step-Up dişli kutularına entegre edilebilmektedir. Müşterinin talebine göre dikey yada yatay şaft ofsetleri seçilebilmektedir.

FiFi-1, FiFi-2 ve FiFi-3 uygulamaları için çeşitli boyut ve özelliklerde dişli kutuları mevcuttur. Tüm dişli kutuları müşterinin isteği doğrultusunda marin sınıf sertifikaları ile onaylanabilmektedir.

1.5

Hidrolik tahrikli kavrama ve esnek kaplin kombinasyonu, teknenin ana makine hızı ile pompa hızı aynı olduğunda kompakt bir ünite olarak kullanılabilir. Kavrama ünitesi pompa ile tamamen entegre olacak ve sonuç olarak kompakt bir sistem olacaktır.

Hidrolik güç ünitesi, kavramanın tahriki için özel olarak tasarlanmaktadır.

PTO Kavramaları, özellikle Dizel Motorlu tahrikler için uygun, lineer karakteristikli oldukça esnek bir kauçuk kavramadır. Seri, 1150 Nm ile 20000 Nm arasındaki nominal tork aralığını kapsar; şartnameye göre her türlü PTO bağlantısı sağlanabilmektedir.

Monitörler denizde yangınla mücadele sistemi için özel olarak üretilmektedir. Monitörler son hız (deniz suyu operasyonu) ve azaltılmış hız (köpük operasyonu) olarak farklı seviyelerde tahliye için optimize edilmiş olup, tüm monitörlar jet ve sis şeklinde atış modlarına sahiptir. Monitör hareketleri bağımsız elektrik motorları ve uzaktan kumanda için elektrikli aktuatörler tarafından kontrol edilir. Buna ek olarak hareketler manuel olarak da çalıştırılabilir. Ayrıca elektrohidrolik kumandalı monitörler de ürün gamımızda mevcuttur.

Monitörlerin kapasite aralığı 100m3/s ile 2400m3/s arasındadır. Tüm monitörlerin IACS sınıflandırma kuruluşu tarafından tip onay sertifikası bulunmaktadır.

EFF Kontrol sistemi  tüm ekipmanların (vanalar, kavrama, monitörler v.b.) uzaktan kontrolü için PLC’ye dayalı olarak tasarlanmıştır. Sistem denizde yangınla mücadele sistemleri için tasarlanmakta ve üretilmektedir.

1.9

Dokunmatik uzaktan kumanda paneli sistemimizde standart olup köprü üstünde kontrol konsoluna gömme montajlı olarak tasarlanmıştır ve sistemin tamamı bu üniteden kontrol edilmektedir.

1.10.2

Sistemle birlikte opsiyonel olarak taşınabilir uzaktan kumanda paneli de sunulmaktadır. 15 metre kablolu veya kablosuz uzaktan kumanda paneli müşterilerimizin talebine göre sisteme entegre edilebilmektedir.

Harici yangınla mücadele sisteminde opsiyonel olarak sunulan Around Pump Inductor (köpük karıştırıcısı) pompanın emme ve  basma tarafları arasındaki by-pass hattına montajlanan bir köpük konsantre oranlama ünitesidir. Oranlayıcı 0-6% oran aralığında ayarlanabilir ve 420 lt/dak ya kadar köpük konsantresi emme kapasitesine sahiptir

1.12

Dengeli basınç oranlayıcı adı verilen ünite su besleme hattına köpük konsantresi enjekte etmekte olup geniş aralıkta köpük emiş kapasitesine sahiptir. Oranlama miktarı ayarı istenildiği zaman değiştirilebilmektedir. Köpük karışımı oranlayıcısı köpük pompası ile birlikte verilmektedir. Köpük pompası dikey tipte, çok aşamalı sıralı santrifüj pompa olup üretim malzemesi köpük sıvısına dirençli paslanmaz çeliktir

Su perdesi sistemi, yangın söndürme operasyonu sırasında gemiyi yangın bölgesinden yayılan ateş ve sıcaklıktan koruma amaçlı olarak tasarlanmaktadır.

Sitem teknenin genel planına göre dikey alanların metrekare başına 10 lt/dak veya 5 lt/dak kuralına dayandırılarak tekneye özel olarak tasarlanmaktadır. Su perdesi sistemi kapasite hesaplamalarına göre Marine Klas Kuruluşları tarafından onaylanmaktadır.